Зарубіжна література 7 клас


2022-2023  навчальний рік 

ТЕМА 1

"Мандрівний Замок  Хаула

Діана Вінн Джонс (англ. Diana Wynne Jones16 серпня 1934Лондон — 26 березня 2011Бристоль) — британська письменниця, авторка фантастичних романів для дітей та дорослих. Найбільш відомі роботи — це серія книг про Крестомансі (англ. Chrestomanci) і роман «Мандрівний замок Хаула» (англ. Howl's Moving Castle), а також «Темний Володар Деркгольму»

 

https://kino4ua.net/1024-mandrivniy-zamok.html

 

«Мандрівний замок Хаула» (англ. Howl's Moving Castle) — найвідоміший фантастичний роман британської письменниці Діани Вінн Джонс, уперше опублікований 1986 року у видавництві Greenwillow Books. 1990 року вийшло продовження роману «Повітряний замок», а 2008 року роману «Будинок безлічі шляхів», які разом з «Мандрівним замком Хаула» становлять трилогію.

 

2004 року за мотивами книжки було знято однойменний анімаційний фільм Хаяо Міязакі.

 

 

Більшість часу Софі проводить у крамничці й майструє капелюшки, наділяючи їх душею. Вона, як ніхто, вміє підібрати своїм покупцям саме той капелюшок. Одного дня до крамниці заходить Відьма Пустирищ і перетворює Софі на старезну бабусю, вважаючи, що вона якось пов'язана з чарівником Хаулом. Дівчина полишає своє містечко і долею випадку потрапляє в таємничий замок чарівника Хаула, де укладає угоду з вогняним демоном Кальцифером. На шляху до звільнення від закляття Софі доведеться розгадати багато загадок та побороти численні перешкоди.

 

ПАСПОРТ ТВОРУ

 

Рік видання: 1986

Жанр твору – фантастичний роман

Тема: Вражаючі пригоди дівчинки; дивовижні відкриття у чарівному світі. Пошук шляху до повернення власного «я», боротьба зі злом на цьому шляху.

 

Ідея: Попри усі складнощі життя кохання усе одно переможе; Віддавайте усе тепло та турботу навколишньому світу. Віра людини в свої сили, впевненість у правильності дій, підтримка оточуючих дозволяють здійснити неможливе.

 

Головні герої

  • Софі Хаттер — дівчина 18 років, капелюшниця з містечка Маркет-Чиппінг, найстарша з трьох сестер, яку Відьма Пустирищ перетворила на старезну бабусю.
  • Летті — дівчина 17-ти років, рідна сестра Софі.
  • Фанні Хаттер — мачуха Софі.
  • Марта — донька Фанні, наймолодша і найкмітливіша з трьох сестер.
  • Хаул — загадковий чарівник з дивною репутацією, що живе у Мандрівному Замку.
  • Майкл — 15-річний учень і помічник Хаула, що живе з ним в Мандрівному Замку.
  • Кальцифер — вогняний демон, що живе в замку Хаула й приводить його в рух; має таємну угоду з Хаулом, яку прагне розірвати з допомогою Софі.
  • Відьма Пустирищ — зла відьма, яка перетворила Софі на стару бабцю.

Символіка твору

Капелюшки як символ чарівних перетворень та здійснення найзаповітніших бажань. Адже капелюшки, які прикрашала Софі, для власників стали справжнім скарбом. Вони допомогли їм здійснити найзаповітніші бажання. Так Джейн Фер'є знайшла своє кохання, після придбання капелюшка, який навіть їй не личив.

Дорога, якою простує Софі до замку Хаула, як символ вибору головної героїні, що повинна залишити старе життя та вирушити до нового, сповненого пригод та невідворотних змін. Тому цю коротку дорогу до замку Софі вдалося подолати з великими труднощами, їй здавалося, що вона йде цілу вічність. За законами казки саме на шляху до своєї долі її очікують випробування: вона рятує пса, що застряг у хащах, допомагає опудалу побороти прокляття Відьми ікарабкається до негостинного замку.

Опудало як символ безпорадності перед злом. Саме в опудало перетворила Відьма частини тіла принца ДжастінайчарівникаСалімана і  лише Софі змогла вдихнути в нього життя.

Двері як символ переходу,портал між світом реальності та чарівним світом.

Зірка як символ свободи та недосяжності. Адже угода Кальцифера із Хаулом розпочалася саме із падаючої зірки. Хаул вирішив випробувати власну долю та спіймати зірку, замість того, щоб дозволити їй згаснути, як і було задумано природою. Тож, пішовши попри закони природи,Хаул отримує покарання – його позбавлено серця, а згодом він перетвориться на чудовисько, подібне до Відьми Пустирищ. А прекрасна зірка стає грізним демоном.

Пустирища як символ бездушності та відсутності серця. Саме на Пустирищах проживала найвідоміша на найзловісніша Відьма, яка свого часу відала власне серце демонові, щоб стати могутнішою.

Квіткова крамниця як символ переродження та змін, нового життя героїв.

 

Головні герої змінюються, пройшовши випробування, переоцінюють свої життєві орієнтири. Софі починає вірити в себе та свої здібності, вдихати життя у неживі предмети. Хаул дбає не лише про себе, а й про оточуючих. Він більше не уникає проблем, а сміливо дивиться їм у вічі.

 САМОСТІЙНА РГОБОТА  (д.з.)

 ОПРАЦЮВАТИ ЗМІСТ

 

Чим казка не схожа на казку?

 

Діана Вінн Джонс неухильно перетрушує всі казкові стереотипи. По-перше, головна дійова особа, Софі Хаттер, - найстарша з трьох сестер. Вона не бідна, мачуха її любить, і про принца Софі не мріє. Згаданий замок ніяк не родич хатинці на курячих ніжках. Замок чарівника Хаула механічний, і з його веж пихкає чорнющий дим, в якому замість електрики головною енергією є водяна пара. Відтак нічого дивного, що в книжці зачарована Софі постає в образі сварливої старої, силу замкові надає демон Кальцифер, а сам злий чарівник Хаул має родичів у сучасній Британії. У творі також присутній розлогий процес опису процесу пересування в семимильних чоботах із зазначенням усіх незручностей такого ходіння. Додайте вигадливий мелодраматичний сюжет із детективною лінією – й отримаєте книгу, цікаву дітям будь-якого віку.У романі «Мандрівний Замок Хаула» одночасно співіснують декілька паралельних світів, у яких вільно рухаються мешканці Мандрівного Замку чарівника Хаула. За допомогою дверної ручки, яка повертається в різних напрямках, позначених кольорами, можна швидко переміщатися в просторово-часових площинах.

  Основна дія роману відбувається у місті Маркет-Чіппінгу. Головна героїня   Софі Хаттер є дуже доброю та працьовитою дівчиною. Після смерті матері батько одружився вдруге. Але мачуха виявилася доброю жінкою. Фанні народила в новому шлюбі доньку Марту, яку сестри приймають як рідну сестру у своє тепле сімейне коло.  Всі  три сестри не ворогують, а дружать між собою. Після смерті батька Фанні вирішила відправити дівчаток навчатися різних ремесел: Марту віддали на навчання до чаклунки АннабельФерфакс, Летті – до кондитерської, а Софі залишилася працювати в крамниці дамських капелюшків, що утримувала її мачуха Фанні. Дівчата мусять самі заробляти собі на життя, боротися зі скрутою та самотністю. І разом з тим довкола них панує чарівна атмосфера. Господар Мандрівного Замку Хаул створив чимало легенд про себе і свій будинок. Так, у місті люди вірили, що ніби Хаул закохує в себе дівчат, заманює їх у замок, а потім «з’їдає» їхні серця. На Софі розгнівалася Відьма Пустирищ, перетворивши її на стару жінку. Не знаючи, як зняти прокляття злої чаклунки, Софі вирушає до Мандрівного Замку, маючи надію на диво. Хаул кидає всі свої сили на знищення злої чаклунки й перемагає її. А разом із Софі вони перемагають і вогняного демона. Софі ж рятує життя Хаула.

   Роман має щасливий фінал. Справжня любов долає чаклунство. Усі сестри знаходять щасливе кохання.

 

 

 

 ТЕМА 2.

Значення прийому чаклунства у творі.

Образ Софі . світ її  мрій, жахів.

 

  В світі дорослому і жорстокому, серед щоденної метушні, проблем, негараздів і невдач, ми дуже часто кам'яніємо серцем і забуваємо дорогу в світ дитинства, подарований нам казкою. Закидуємо спогади з цього незбагненного казкового світу в далекий ящик, разом з дитячими книжками, на сторінках яких ховається наше дитинство.

 

 

Проблемне запитання

 

- Чому роман має назву «Мандрівний замок Хаула» а не «Чарівник Хаул», чи «Хаул та Софі»? (Саме мандрівний замок чарівника Хаула є одним із головних героїв роману, тому що це не звичайний будинок, а жива істота, яка бродить околицями Маркет-Чіппінгу, проявляє свій характер, коли утікає від старенької бабці. Такий будиночок відомого мага нагадує традиційний образ хатинки на курячих ніжках у народних казках. Але цей образ зовсім не звичний для казки, адже він суттєво відрізняється від традиційного уявлення про те, де повинен жити відьмак).

Казкові елементи

Елементи детективу

 

Перетворення Софі на бабусю;

Літаючий замок;

Демон вогню;

Закляття;

Три випробування героїні;

Чарівники та відьми;

Перехід через портали в інші виміри;

Семимильні чоботи;

Шапка-невидимка;

Чарівний плащ тощо.

Пошуки Софі засобів зняття з неї прокляття;

Розгадування загадок та таємниць угоди Кальцифера з Хаулом за допомогою спостереження та умовисновків;

Пошуки зниклих персонажів;

Розгадування загадки Софі чарівником Хаулом.

Порівняльний аналіз

Порівняйте традиційні елементи казки та казку Діани Вінн Джонс.

 

Традиційна казка

Казка Діани Вінн Джонс

Найбезталанніша третя наймолодша дитина.

Неабияке безталання – народитися найстаршим із трьох дітей.

Справжній герой найчастіше з бідної сім’ї.

Батьки Софі Хаттер біли цілком заможними.

Мачуха любить своїх доньок. а пасербиць усіляко принижує.

Мачуха любить пасербиць і нікого з них не виділяє.

Наявні зла відьма та добрий чарівник або фея.

Лиха відьма та бездушний чарівник, що викрадає душі та серця юних дівчат.

Герої діють у вигаданому світі.

Герої належать водночас і казковому світові й чарівному  теж, що тісно пов’язані між собою. Існує паралельно кілька світів.

 

 ОБРАЗ СОФІ

 

-         Яким було сімейство Хаттерів? Що їх об’єднувало, а що роз’єднувало?

-         Як склалася доля сестер після смерті батька? Чи правильно вчинила Фанні, вирішуючи подальші долі дівчат? Як до її рішення поставилася Летті, Марта і Софі?

-         Чому Відьма Пустирищ напосілася на Софі та перетворила її на стару бабцю?

-         Чому Софі вирішила залишити крамницю і податися на пошуки свого щастя?

-         З ким зустрілася Софі перед тим, як потрапити до Мандрівного замку?

-         Які випробування вона пережила до того, як потрапити до замку?

-         Що у містечку Маркет-Чіппінг розповідали про Хаула та його Замок?

-         Опишіть замок. Чому Софі була трохи розчарована, коли потрапила до нього?

-         Як повелася Софі у Замку? Чи сподобалося це мешканцям Замку?

-         Яку угоду було укладено між Кальцифером і Софі?

-         Що підштовхнуло до дружби між Софі і Майклом?

-         Ким насправді виявився мандрівник Хаул? Чому боявся Відьми? Як протистояв їй?

-         Чим закінчилася війна двох чарівників? Яке місце у протистоянні займала Софі?

 

-         Яка подальша доля Летті, Фанні, Софі та Марти? Чи справдилися їхні мрії та сподівання?

Дослідницька робота

Доведіть, що під впливом Софі змінюються на краще інші персонажі твору. (Хаул: безвідповідальний, полюбляє плітки про себе, рятує Кальцифера, піклується про здоров’я Софі, шукає принца не за наказом короля, а за власним бажанням, не хоче допомагати у війні, здатний на смертельний поєдинок, кохання до Софі.

 

Кальцифер: зірка, що падає стає Демоном Вогню, хоче розірвати угоду з Хаулом, допомагає мешканцям замку, стає вільним, але повертається до друзів).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РОБОТА НАД ТЕКСТОМ

Поміркуйте, 

1.чому ми вперше бачимо детальний портрет героїні саме у подобі старенької? («На Софі дивилося лице сухорлявої старої, виснажене, коричневувате, обрамлене рідкими пасмами сивого волосся. Софі побачила свої власні очі - жовті, сльозаві, причому вираз цих очей здавався досить-таки трагічним.» Саме в тілі літньої жінки Софі належить пройти низку випробувань, саме у такому вигляді перед читачем розкриється справжня Софі. За авторським задумом Діани Війн Джонс, головною є не «стара» зовнішність героїні, а її «молода» душа.)

2.Як сприйняла Софі свій новий образ? Підтвердите відповідь цитатами з тексту. (Цілком спокійно: «Вона обміркувала своє становище цілком спокійно. Усе навколо теж стало якимось спокійним і відстороненим. Софі навіть не надто сердилася на Відьму Пустирищ.»)

-3. У чому причина такої реакції героїні на справжню трагедію в її житті? (Починаються важкі випробування для дівчини, і героїня демонструє перед долею та читачем найсильніші сторони своєї вдачі: вона мужньо сприймає нещастя, погоджується з тим, що певною мірою її спосіб життя відповідний старості («Що ж. Це сіре плаття цілком придатне, аби у ньому ходити...»), та нарешті робить те, про що давно потайки мріяла - залишає дім та крамницю, пояснюючи собі, що не хоче засмучувати Фанні.)

-4. Як і чому починає змінюватися художній простір твору, коли Софі-бабця вирушає на пошуки свого щастя? (Виявляється, що в чарівній Інгарії весна, стоїть чудова погода. Замість тісної та задушливої крамниці перед Софі розгорнувся прекрасний краєвид: «Стояв теплий весняний день. Софі виявила, що навіть перетворення на стару бабу не позбавило її здатності насолоджуватися краєвидом і травневими пахощами живоплотів...» Автор демонструє певний парадокс: будучи молодою дівчиною, Софі поводилася та почувалася, як стара, а перетворившись на бабцю, сміливо вирушає у небезпечну путь. Напевно, автор хоче сказати нам, що неважливо якого ти віку, головне, який ти в душі.)

-5. Кого зустріла Софі по дорозі? Кому допомогла? (Побажала щастя опудалу та звільнила прив’‎язаного собаку, налякала пастуха.)

- Яку казку нагадав вам цей епізод? («Пані Метелицю», хоча епізод твору Діани Джонс створений з гумором та іронією.)

6. Чи допоміг вам зв’‎язок із народною німецькою казкою краще зрозуміти образ Софі та твір Діани Джонс? (Як героїня казки «Пані Метелиця» ставиться до навколишнього світу з добром та любов’‎ю, так і Софі бажає всім щастя. Для автора дуже важливо показати чисту та незлобиву душу своєї героїні.)

-7.Поміркуйте, чому Софі попрямувала до замку Хаула, адже раніше вона дуже боялася навіть підходити до нього? (Втома пересилила страх, окрім того, автор подає нам дуже цікаву думку: виявляється, що старість — це не тільки фізична неміч, а й тверезий погляд на життя.)

- 8.Як зустрів замок Софі? Чому не хотів пускати? (Чарівний простір замку охороняє свого господаря. Софі знову продемонструвала силу та твердість свого характеру й увійшла.)

9.- Чому такий страшний на вигляд та похмурий замок виявляється зсередини старим неприбраним приміщенням? (Авторка сміється над страхами, в тому числі й реального світу. Часом те, чого людина так сильно боїться, виявляється просто «старою неприбраною кімнатою».)

-10. Чому насправді чарівними у замку були двері? (Елементи казки у творі. Людину завжди цікавили паралельні світи та нові пригоди, неминуче з ними пов’‎язані. Автор ніби закликає свого читача відкрити чарівні двері та вирушити разом із героями назустріч невідомому.)

- 11.Кого зустріла Софі у замку? Чи страшними вам здалися його мешканці? (Помічник Хаула Майкл виявився добрим та трохи незграбним хлопчиною, вогненний демон, хоч і намагався налякати Софі, врешті-решт уклав з нею угоду щодо зняття закляття.)

12.- Чому з господарем замку, чарівником Хаулом, Софі та читач знайомляться в останню чергу? (Хаул відіграватиме у тексті важливу роль, на це вказує і назва твору, автор зберігає інтригу: яким же виявиться таємничий і страшний чародій насправді.)

-13. Чому Хаул та Софі познайомилися саме у той момент, коли Софі зробила те, що міг робити тільки Хаул - примусила Кальцифера приготувати сніданок? (Хаул одразу побачив, що перед ним сильна та незалежна особистість.)

-14. Як ви думаєте, чи знав відразу Хаул, що старенька - це та сама Софі, на яку він «поклав око»?- Чому Софі не сказала Хаулові, що вони вже бачилися в той вечір, коли дівчина відвідувала сестру? (Софі все ж молода дівчина, а якій дівчині сподобається показатися гарному хлопцеві у непривабливому вигляді.)

-15. Яким постає перед нами таємничий та зловісний чарівник Хаул? (Гарним, розкішно вбраним юнаком, іронічним, сповненим живого гумору.) Як ви оцінюєте цей авторський парадокс? (Діана Війн Джонс весь час руйнує загальноприйняті думки: жителі сприймали Хаула як моральну потвору, злочинця, крадія дівочих сердець (тип злого чарівника з народних казок). Письменниця, наділивши Хаула приємною зовнішністю і поведінкою дивака, руйнує стереотип чарівника й змушує читача мислити, шукати суть цього образу самому, не довіряючи чиїйсь думці, нехай вона й загальноприйнята.)

- 16.Яка таємниця постає перед читачем та героїнею, коли та дивиться в очі Хаулу? (Дивні, мов скляні, очі. Щось зовсім не так не тільки із очима героя, а й із його душею.)

17.Чому Софі вирішила залишитися у Хаула? (Дівчині нікуди більше податися, вона сподівається на те, що вогненний демон допоможе їй зняти закляття.)

- 18.Чому Хаул не прогнав Софі? (Читач одразу розуміє, що Хаул зовсім не безсердечний, яким хоче здатися.)

- 19.Як епізод із прибиранням перегукується з казкою «Пані Метелиця»? Чому мешканці замку зовсім не поспішають дякувати старенькій? (Автор іронічно переосмислює казку - прибирання Софі тільки дратує Майкла та Хаула.) Чому? Подумайте, чому в умовах загального бруду й занедбаності Хаул так багато часу проводить у ванній кімнаті свого замку?

-20. Як змінила Софі життя чарівників? (Дівчина внесла свіже повітря у життя чарівного замку, адже прибирання Софі можна трактувати і як певне очищення не тільки приміщення, а й сердець людей, як зміни на краще.)

- 21.Дайте оцінку поведінці Хаула в епізоді із зеленим слизом. Як повелася Софі? Які нюанси до характеристики персонажів додаються цим епізодом?

-22. Яку таємницю внесло до розповіді опудало, що переслідувало Софі? Поміркуйте, чому текст твору насичений таємницями? (Інтрига робить розповідь динамічною, захопливою, примушує читача постійно відчувати зацікавленість твором. Текст захоплює читача й не відпускає.)

-23. Який жанр літератури відрізняється наявністю загадок та таємниць? (Детектив.) Які ознаки детективу ви помітили у тексті? (Таємниці, певний хід розслідування, небезпека, що постійно супроводжує головних героїв твору).

- 24.Яке місце в житті героїв займають чари? (Чаклунство - не тільки спосіб заробляти на життя, чари - сутність персонажів, їхній спосіб бачити світ).

25. Як ви розумієте слова Кальцифера: «У цих чарах головне - вірити, що вони подіють»?

-27. Яким чином Хаул «поглинає» душі дівчат? (Закохує у себе дівчат, а потім забуває про них.) Як це характеризує героя? (Легковажний та самозакоханий. А, може, він шукає ту, що призначена йому долею.)

-28. Як Софі відреагувала на те, що Хаул залицяється до Летті? Чому вирішила навідатися до пані Ферфакс побачити Летті? (Для Софі найголовніше в житті - її сестри, заради Летті вона й наважилася одягти семимильні чоботи.)

29.- Яким чином надскладне для Майкла та Софі закляття привело героїв до «дивного світу»? Чи випадково Хаул виявися родом з Уельсу, де пройшло дитинство письменниці?

- 30.Яким постає реальність очима представників іншого світу? («Як і решта тутешніх будинків, він був квадратний і новий, з парадними дверима з матового скла... Майклова куртка перетворилася на щось стьобане довжиною ледве до пояса... Софі зрозуміла, що голоси походять з яскравих чарівних картинок, що рухалися на передній стінці великої квадратної скрині... Головна чарівна скринька мала скляну передню стінку, як і та, що внизу, тільки показувала не картинки, а письмена і діаграми». Цікаво подивитися на свою реальність іншими очима, цікаво дізнатися, що й у нашому світі є багато магії, що наш світ дуже тісно пов’‎язаний із Казкою — тільки відчини двері.)

31. Які грані образу Хаула розкриває його візит до «реального світу»? (Герой постає непутящим братом та люблячим дядьком, образ Хаула стає більш реальним та більш людяним. Окрім того, читач розуміє, що Хаул - не такий, як решта жителів його світу, він особливий і не боїться бути ним.)

-32. Які загадки внесла в життя героїв зустріч з міс Ангоріан? (Таємнича доля чарівника Бена Саллівана, закляття Відьми Пустирищ, доля Хаула).

- 33.Поміркуйте, чому вірш англійського поета Джонна Донна, поета реального світу, стає закляттям для Хаула-чарівника з магічного світу? (Світи постійно перетинаються. Насправді магія дуже близько, говорить нам автор, тільки простягни руку.)

 

33.- Чиїми очима ми бачимо чарівну вчительку літератури? Про що читач починає здогадуватися раніше за героїв? (Софі ревнує Хаула, вона вже закохалася в чарівника.)

- Давайте ближче познайомимося із текстом поезії Джона Донна. Для Хаула поетичні рядки знаменували початок фінальної битви з Відьмою Пустирищ. А що скаже поезія англійського поета XVII століття нам, читачам XXI століття?

Якщо ти народився, щоб зріти дива,

Де невидимий світ — лиш для тебе ява,

Верхи мчи десять тисяч і днів, і ночей,

Поки біле волосся сягне до плечей.

І розкажеш, як вернеш з далеких доріг,

Про всі дивні дива, що спізнати устиг,

І присягнеш, що не бачив ти дива —

Жінки тієї, що чесна й правдива.

-34. Чому Софі погодилася удавати матір Хаула? Як це впливає на стосунки героїв? (Софі щиро хотіла допомогти Хаулові. Хоча вони постійно і сваряться, героїв об’‎єднує щира дружба й довіра одне до одного).

-35. Чому Хаул хоче уникнути наказу короля й вирушити на пошуки молодшого брата короля Джастіна?

-36. Які випробування чекали на Софі в гостях у пані Пентстеммон та в палаці короля? Що розповіла стара вчителька про дар Софі? (Вона може вдихати душу в неживі предмети.)

37.- Як поводить себе Софі при зустрічі з Відьмою Пустирищ? Чому в аніме повністю змінено даний епізод? Як це впливає на зміну авторського задуму? Доведіть, що глядач має бути літературно освіченим.

-38. Які риси Хаула відкриваються в його переживаннях з приводу смерті пані Пентстеммон? (Вірність та вдячність учителеві.)

 

СОФІ ТА ХАУЛ ЗНАЙШЛИ ОДНЕ В ОДНОМУ СПРАВЖНЮ РОДИНУ

Стає більш рішучою та хороброю

СОФІ

В життя Софі увійшло кохання

Не прагне бути «успішним» (таким, як усі)

ХАУЛ

Талановитий чарівник

Живе в образі безсердечного та жорстокого, хоча пожалів Майкла, Кальцифера, намагається зняти закляття з Софі

Життєрадісний та іронічний

Лекговажний та самозакоханий

39.- Виразно прочитайте епізод двобою Хаула та Відьми Пустирищ. Які казкові образи та сюжетні елементи казок використовує автор? (Казкові перетворення на хмари, чудовиськ, тварин часто бувають як у народних, так і в літературних казках. Двобій чаклунів налякав русалок, які вийшли на берег. Автор створює казковий світ, що живе за своїми законами. Жителі країни не розбіглися від страху, а із захватом спостерігали за битвою.)

-40. Поміркуйте, чому Хаул переніс замок саме у колишній дім Софі? (Софі подорослішала, Хаул, Кальцифер та Майкл - її родина, яку вона, незважаючи на постійні «війни» з Хаулом, дуже любить, тому природно, що героїня повертається додому.)

41.Чи випадково Хаул вирішив відкрити саме магазин квітів? Для кого насправді він створив чудовий квітник?

43.- Як ви розумієте слова Хаула про те, що сама Софі не хоче знімати закляття, що це - її захисна маска?

44.Чому Софі вирішує залишити дім? (Вона впевнена, що Хаул закоханий у міс Ангоріан).

- 46. Доведіть текстом, що Софі дуже люблять та цінують в її сім’‎ї.

- Чому Софі сама вирушила на пошуки Відьми Пустирищ? (Благородна дівчина вирішила врятувати кохану (так вона вважала) Хаула).

47.Чи не нагадує вам житло відьми міфологічний лабіринт Мінотавра? Поміркуйте, чому автор використовує саме такий простір? (Страшний лабіринт не тільки приводить бідних жертв до страшного чудовиська, а й заплутує, відрізає людину від сонячного світу, від життя. Герої Діани Джонс мають не тільки здолати Зло, а й знайти шлях до свого щастя. Недарма Хаул просто зруйнував печеру відьми, адже він прийшов рятувати свою кохану! Автор закладає в підтекст одну із найважливіших думок твору: кохання - найсильніша магія у світі.)

49.Які риси демонструють герої під час фінальної битви з відьмою? У чому полягав злочинний намір відьми? (Створити нову людину, нового правителя Інгарії, який би в усьому корився відьмі.)

-50. Пофантазуйте, що сталося б з Інгарією, якби казковою країною володарювала відьма? А з нашим світом?- Яким чином вирішується детективна лінія тексту?

51.- Поміркуйте, чому саме Софі повернула серце Хаулу? (Тільки любляче серце може врятувати інше серце, сповнене любові.)

Чому саме в цей момент Софі знову стала молодою? (Нарешті вона зняла захисну маску.)

Чому Софі та Хаул нікого не помічали навколо?

- Чому Кальцифер повернувся? (Кальцифер став частиною родини, без сім’‎ї неможливо існувати, авторка недарма саме цим епізодом завершує свій твір.) Що символізує цей персонаж у кінці твору?

А. Азімов. Повість «Фах». Образ Джорджа Плейтена. Утвердження сили людського інтелекту

 Американський письменник-фантаст АЙЗЕК АЗІМОВ добре усвідомлював, що від освіти, від її змісту та системи залежить майбутнє людства. Однак ще більше це майбутнє залежить від того, якою є сама людина, від її якостей, не лише інтелектуальних , а й моральних.

«Яка людина - така й держава»,- писав А. Азімов, пильно придивляючись до людини, до її внутрішнього світу. Разом із митцем ми уважно розглянемо художні образи повісті  «ФАХ», щоб з’ясувати погляди митця на проблеми самостійного інтелектуального  пошуку, здобуття знань.

 

Відео

 Тема: Герберт Джордж Уеллс. Новела "Чарівна крамниця". "Дива" та їх сприйняття персонажами. Точка зору дорослого і дитини в новелі. Особливості дитячого світу в творі. Роль елементів фантастики.
 Завдання:
Чарівна крамниця. Герберт Уеллс 
1. Ознайомитися із біографією письменника, опрацювати  підручник с. 221-222(автор Ніколенко О.)

2. Більше про Г. Уеллса ви можете дізнатися із відеопрезентації ⇓

3. Герберт Уеллс - автор великої кількості фантастичних романів.


Герберт Уеллс - автор великої кількості романів (найвідоміші - «Машина часу», «Людина-невидимка», «Війна світів», «Перші люди на Місяці»), оповідань - загалом близько 110, а ще - наукових праць з хімії, біології, педагогіки - їх близько 500. Як бачимо, це була надзвичайно активна й багатогранна творча людина, яка вміла організовувати свій час і в усьому досягати відчутних результатів. Герберт Уеллс увійшов у літературу як автор науково-фантастичних творів на соціальні теми. Залюблений у науку, Уеллс розповідає про дивовижні пригоди, які трапляються з людьми на Землі або на інших планетах у близькому чи далекому майбутньому. Він широко використовує популярні на початку XX ст. наукові гіпотези. Деякі з них справдилися, реалізацію інших, можливо, спостерігатимуть покоління, які прийдуть після нас.

4. Передбачення Уеллса, які здійснилися.



5.  Читаємо новелу "Чарівна крамниця", підручник с.223-232

6.  За бажанням можна прослухати аудікнигу ⇓


7. Словникова робота. Невідомі слова.


8. Краще з'ясувати зміст  твору  допоможе анкета твору.

9.  “ЧАРІВНА КРАМНИЦЯ”.  ХАРАКТЕРИСТИКА ГЕРОЇВ.

 У  новелі  «Чарівна  крамниця»  автор  проводить  цікаву  паралель  між  світоглядом  дорослої  людини  і  дитини. Автор  переконує,  що  завжди  потрібно вірити  в  диво,  у  душі  залишатися  дитиною,  вміти  сприймати  життя  як  прекрасний  дарунок  і  чарівне свято.
   Усна бесіда:
-Як  сприймає  крамницю  батько,  а  як  син?   
- Чому саме Джип потягнув батька, а не навпаки? 
Яким  чином  син  заводить  батька  у  крамницю?
Що  підтверджувало,  що  крамниця  була  справді  незвичайною ?     
Чи міг  зайти  у  крамницю  будь-хто?     
Кому легше сприйняти нове життя — дітям чи дорослим? Як про це сказав автор?
- Хто ж допоміг батькові Джипа побачити чарівні речі?

ВИСНОВОК: дорослі надто заклопотані буденними справами, їм чарівні речі здаються звичайними  іграшками, розвагою. Оповідач міг ніколи не побачити чарівних речей, коли б не син. Маленькі діти повертають дорослих у дитинство. Прокладає стежку в дитинство - ось яке диво творить Джип для свого батька, і втого зникає страх, недовіра, адже синові "ця крамниця подобається".
  • опрацюйте таблицю
Світ очима дитини
Світ очима батька
Готова сприйняти будь-яке диво; іграшки, речі оживають у її уяві; захоплено сприймає таємничі ігри, включається в них; має свої маленькі таємниці
Реалістично дивиться на події, життєві явища, речі; не розуміє фантазій сина; ревнує, намагається привернути увагу й прив’‎язаність сина; хоче побачити диво очима дитини

♦ Прослідкуйте, як змінюється стан хлопчика Джипа?
Отже,  Джип   звичайний хлопчик, тому що:   
  • Побачивши незвичайну вітрину, взяв батька за палець і потяг до неї.  
  • У нього очі розбіглися, побачивши таку кількість чарівних речей.  
  •  У звичайній крамниці він відразу поспішав до прилавку. 
  •   Джип був дуже схвильований; дивлячись на чари, щиро захоплювався.  
  •  Радіє олов’яним солдатикам, грається ними. 
Джип – вихований хлопчик. Він довірливо і чемно звертався до продавця. А побачивши таку кількість іграшок був стриманим і не набридав благанням купити щось.
 «Хлопчик говорив дуже мало, але очі його були промовисті. Багатозначними були і його руки, що тримали біля грудей покупки.
 Джип стояв невимовно схвильований». 
Повернувшись додому, Джип не перестає вірити в дива, і тішиться отриманим подарункам.
 «Він не був наляканий, не був розгублений; його просто страшенно тішило те, як минув день …» 
Краса внутрішнього світу Джипа безмежна. Він не лише сам вірить у дива, а й може дарувати їх іншим.  Саме Джип є головним героєм, адже завдяки йому: крамниця перестала бути міражем, і батько побачив чари, в які давно перестав вірити.

♦ Прослідкуйте зміну почуттів батька.

Батько – це дорослий, який перстав вірити в дива. Він і не думав, що в крамниці може бути стільки чарівних речей. І до всіх чарів він відноситься з недовірою. Це реаліст, який втратив спроможність бачити дива.

10. Робота зі словником літературознавчих термінів

♦ Пригадайте, що таке новела, які її різновиди бувають. Доведіть, що твір «Чарівна крамниця» — новела.
♦ Дайте визначення поняттю фантастичний твір, визначте, що у творі Г. Уеллса реалістичне, а що — фантастичне.
  * Підказка
Реальне
Фантастичне
Прогулянка батька із сином, відвідування крамниць іграшок, любов дітей до фокусів, їхня багата фантазія
різні чудеса та перетворення в крамниці, участь дитини в цьому чарівництві

11. Опрацюйте інформаційну картку "Композиція новели"


12. Перевіряємо свої знання за допомогою інтерактивних вправ у Learningapps:

  • Визнач сюжетні елементи новели"Чарівна крамниця"⇓



13. Підсумуємо!


  •  Чи зміняться тепер стосунки батька й сина?
  •  Знайдіть «літературних побратимів» — твори, у яких теж піднімається проблема стосунків батьків і дітей. 
  • Проблемне питання
  •  Чи не зіпсує характер дитини батько, який ні в чому не відмовляє синові, купляє усе, що той забажає?

  • Чого навчає нас новела "Чарівна крамниця?"

14. Прийом  «пофантазуйте» .


♦ Опишіть хлопчика, яким він став у дорослому житті (письмово)
♦ Змалюйте інтер’‎єр чарівної крамниці, у яку випадково потрапили ви. Що там могло б бути? (усно)

 Отже, в зошиті повинно бути:

1. Тема уроку.
2. Топ-5 цікавих відомостей про письменника.
Д/З 
1. Узагальнена характеристика Джима і батька (на основі матеріалу уроку).
2. Опишіть хлопчика, яким він став у дорослому житті.

Для  допитливих:

Текст твору з ілюстраціями 
https://казка.укр/charivna_kramnitsja.html


Мультфільм



Новела "Останній листок" - гімн людині, котра здатна на самопожертву заради ближнього. Специфіка розкриття образу Бермана. Образи дівчат
(Сью, Джонсі).

        Слово вчителя на відстані.

Архів О. Генрі «Останній листок» (оповiдання): 60 грн. - Художня ...          Життя - нелегка річ. Це сьогодні відчуваємо і ми з вами. Слухаючи новини, читаючи повідомлення в соціальній мережі ми розуміємо, що важливо бути сильними, щоб подолати труднощі, які випали нам - українцям. Війна забрала у нас сон, у когось забрала дім, а в когось обірвала   життя, здоров'я...  
Здоров’я, життя – це те, що не можна купити, але таке необхідне для кожного! Сьогодні ми переймаємося клопотами інших і оберігаємо рідних і себе. Багато хто переосмислив цінності життя  і почав розуміти, що для щастя людини, інколи потрібно не так багато: дім, родина, Мир...Тому так доречно прочитати новелу О.Генрі «Останній листок», в якій і нагальні для нас проблеми, і оптимізм, і справжня дружба, і самопожертва.
Складною виявилася й доля американського митця О.Генрі, але він мужньо боровся з труднощами. Любив повторювати:
«Життя – не трагедія і не комедія. У ньому поєднується і комічне, і трагічне одночасно».

Можливо, саме тому, читаючи твори письменника, людство ось уже майже століття, весело сміється і плаче одночасно. Чому? Це і є одним із його секретів, які ми спробуємо сьогодні розгадати.
Завдання:
1. Записуємо тему в зошит.

2. Читаємо новелу "Останній листок", (підручник Ніколенко О.,  с.213-220)

3. За бажанням можна прослухати аудікнигу ⇓


4. Опрацюйте паспорт твору (тему та ідею твору записати у зошит)


5. Словникова робота.

6. Опрацюйте картку "Композиція твору"

7. Закріпіть вивчене за допомогою вправи 

  • встановіть послідовність подій:

8. Працюємо з текстом (усно)

  • Чому твір "Останній листок" - це новела?
  • Які негаразди спіткали двох героїнь : Сью та Джонсі?
  • Чи можна їх дружбу назвати справжньою?
  • Чому хвороба стала перемагати Джонсі?
  • В чому секрет одужання Джонсі?
  • Що означає "невдаха" і кого так називали з героїв новели?
  • Що таке самопожертва і який герой її здійснив?

9. Характеризуємо героїв новели

- З якими труднощами зіткнулися молоді художниці? 
-Чи однаково дівчата поводили себе?

-Хто допоміг Джонсі видужати? 
-Що сталося з Берманом ?
-Що вас найбільше вразило в цьому творі ?
-Хто з героїв запам'ятався найбільше? Чому?

10. Порівняти Сью та Джонсі за допомогою вправи "Кола вена"

11. Характеризуємо образ Берман

Ситуативна гра.

-Ким був Берман ? 

-Скільки років виповнилося Берману? 
-З ким автор порівнює Бермана?
-Як ви думаєтели випадковим є порівняння Бермана з Мойсеєм ? 
-Як можна оцінювати вчинок старого художника ? 
-Що змусило його вчинити саме так ? 
Яку мрію мав Берман ? 
Як ви думаєте,причиною того,що Берман не створив за своє життя жодної картини,було лише відсутність натхнення ? 
-Ці причини ми спробуємо з'ясувати.  Підіберіть палітру тих причин, які стали на заваді створення справжнього шедевра.
Чи була родина у Бермана'? 

Чи мав художник власне житло ?.

Що малював Берман ? 
Який недолік був у характері Бермана ? 
Як заробляв на хліб Берман ? 
Скільки років Берман тримав у руках пензля і чи намалював він щось,що було б варте уваги ? 
Що скрізь і завжди супроводжували головного героя?
 -А тепер подумайте, чи вдалося все-таки Берману створити свій шедевр ?



12. Послухайте та перегляньте ! Для тих, кому вкрай потрібне пояснення вчителя та повторення вивченого за допомогою вчителя! 

13. Перевіряємо свої знання за допомогою інтерактивних вправ у Learningapps:

  • розподіли риси, які  належать героям:

14. На допомогу учню:

Підсумуємо!

Отже, в зошиті повинно бути:

1. Тема та ідея  уроку.
Д/З  1. Опрацювати матеріал блогу.
        2. Характеристика Сью та Джонсі, Бермана. (Завдання №10 та №11 письмово в зошиті)


Для  допитливих:

Фільм

Буктрейлер "Останній листок"⇓


Використана література: 
- відкриті інтернет джерела;
- інформаційні картки Петровської І. 


Джеймс Олдрідж (нар. 1918). «Останній дюйм».  Проблема взаємин між батьками і дітьми



Оповідання "Останній дюйм" – це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності люд.життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей.
 Головна думка твору - необхідність боротьби «до останнього дюйма», а також подолання «останнього дюйма», що розділяє людей.
Основні проблеми твору: проблеми стосунків між батьками і дітьми, боротьби з труднощами, що трапляються у житті, уміння їх долати 
Назва оповідання. Останній дюйм це не тільки міра довжини, яка найважливіша при посадці літака але й відстань, що розділяла батька й сина, відстань їхнього непорозуміння. На щастя, Бен і Деві зуміли з честю пройти випробування, що випали на їхню долю, і не тільки залишились живі, а й подолали отой найважчий  останній дюйм, що наблизив їх один до одного.
Висновки   Батько та син ціною надзвичайних випробувань знаходять шлях до серця один одного. Цим шляхом вони будуть намагатися йти в подальшому своєму житті. Спільні дії, до яких вдаються герої оповідання заради досягнення мети - виживання, - зближують їх
Червоне море. Акуляча бухта. Туристичні фірми Єгипту включають Акулячу бухту в число об'єктів для відвідування туристами. На сайтах ми можемо знайти відгуки тих, які мали нагоду бути в тій місцевості. За їхніми свідченнями, там рідко коли можна побачити акул. У прибережній смузі бухти, захищеної відсвіту кам'яними дюнами, немає жодних будівель, лише тенти покривають житла місцевих мешканців. Здається, що цивілізація не торкнулась цього місця.
Акули - жахливі хижаки.
На Землі живе близько 370 видів акул найрізноманітніших розмірів — від 20-сантиметрової карликової акули до 15-метрової китової акули, маса якої сягає до 14 т. Найнебезпечніша з усіх акул - Велика біла акула, яка          виростає до 8 м.  Білі .-акули полюють на великих тварин — дельфінів, морських левів та інших акул, нападають на людей і навіть на рибальські човни. Зуби в неї гострі, як бритва,завдовжки 7,5 см. Вона здатна розвивати швидкість до 40 км/год.
Краплю крові в океані акули відчувають за сотні метрів завширшки, понад 3—4 км. завдовжки. Ніздрями вони відчувають напрям і джерело запаху. Кров, навіть невелика подряпина на тілі плавця може спричинити напад акули. їх приваблюють якісь ще не досліджені флюїди, що випромінюють поранені люди та ті, які панікують.
Опис бухти у творі. Це  було житло акул, що запливають з Червоного моря, піщаний острівець, відкритий спекотному сонцю. Нежилий. На питання сина чи «може хто сюди потрапити?» Бен відповідає, що ніхто. Безлюдне місце в морі. 
1.«…сумовито поглядав на величезну мертву  пустелю  узбережжя  Червоного моря, котра розстилалася пiд крилом лiтака, - суцiльну смугу на тисячу миль, якою вiдокремлювалися нiжно розмитi акварельнi фарби  суходолу  вiд  бляклої зеленi моря. Все було нерухоме i мертве. Сонце випалювало тут  усе  живе,  а весною вiтри пiдiймали в повiтря маси пiску на  тисячах  квадратних  миль  i вiдносили його на той бiк Iндiйського океану, де  вiн  i  залишався  навiки;пустеля зливалася з дном морським.»
Пейзаж безрадісний.  І в цю самотність прилетіли люди теж самотні: батько і син.


Композиція твору

Експозиція- розповідь автора про події, чому Бен має летіти в бухту,про родинні стосунки.

Зав’язка– Бен змушений взяти сина з собою

Розвиток дії – опис польоту в бухту, підготовка до зйомки, спуск під воду.

Кульмінація – поранення Бена, неймовірні зусилля батька і сина щоб вижити.

Розв’язка – успішне приземлення на аеродромі Каїра; початок нових, дійсно родинних стосунків.

Чи потрібно було Бену брати свого сина Деві у небезпечну подорож?

Так, саме завдяки цій подорожі вони змогли по-новому подивитися та зрозуміли одне на одного

Ні, батько наражав на велику небезпеку своє  життя та життя Деві

Саме у екстремальній ситуації батько починає пізнавати свого сина. Він бачить його вперше таким, яким Деві був насправді. Він бачить і страх і мужність хлопця. Бен знаходить слова, щоб підбадьорити сина, він   розуміє, що «десятирічній дитині належало виконати справу нелюдської трудності». Батько відкрив для себе риси характеру та якості, які раніше не бачив у сина, про які навіть не здогадувався, а син побачив, що батько любить його.

Бен займається небезпечною справою - підводною зйомкою акул і, як дорослий чоловік розуміє, що піддає своє життя ризику. В оповіданні він, важко поранений, ставить 10-річного хлопчика перед складним завданням – вести літак. А Деві – ще дитина, яка дуже сильно переживає, страждає і боїться.

 

 

Висновок

Бену не потрібно було брати сина у таку небезпечну подорож. Та саме у такій екстремальній ситуації вони могли пізнати один одного,  вони зуміли з честю пройти випробування, що випали на їхню долю, і не тільки залишились живі, а й подолали отой найважчий  останній дюйм, що наблизив їх один до одного.


 Проблема відповідальності у творчості Д. Олдріджа
Оповідання "Останній дюйм" захоплює своїм внутрішнім драматизмом. Герой твору, Бен - пілот, опускається на дно Червоного моря, де з ризиком для життя проводить кінозйомку морських хижаків для телебачення. Олдрідж розкриває болісні й складні переживання Бена, коли той, поранений акулою, збирає останні сили, щоб будь-якою ціною врятувати сина, а головне — зламати глуху стіну відчуження, яка відділяє його від власної дитини. Хлопчикові Деві десять років. Він добре розуміє, що мати ним не цікавиться. Батько здається сторонньою людиною — небагатослівною й різкою. Деві гостро відчуває свою самотність. Хлопчик непокоїться, що з ним станеться, якщо батько так ніколи й не повернеться з морської глибини. Він питає батька, чи відомо комусь про їхнє місцезнаходження. Бен, як завжди грубувато, відповідає, що боятися не треба й з ними нічого не станеться. Поранення батька змушує хлопчика забути про свої сумні думки. Деві починає серйозно ставитися до того, що сталося. Обличчя хлопчика міниться від жаху, він боїться крові, голос його тремтить від хвилювання та сліз. Поранений Бен уперше уважно придивляється до сина, і розуміє, що його хлопчик — дитина досить розвинута. Деві схожий на батька й має твердий невгамовний характер. Бен розуміє, що відповідає за життя сина. Якщо він раптом загине, хлопчик залишиться сам, і його дуже нескоро знайдуть у цій пустелі. Олдрідж талановито розкриває епізод подолання хлопчиком останнього дюйма. Автор тонко зображує збентеження й жах, які охопили дитину. Обличчя хлопчика стало уважним, зосередженим, бо він мусить виконати дорослу роботу. Здається, він і сам подорослішав, у нього з'явилося почуття відповідальності. Дійсно, у житті не раз приходиться долати останні дюйми. Тепер у Бена є життя, подароване йому власним сином. Джеймс Олдрідж багато разів звертає увагу читача на описи поведінки героїв, а також на описи пустелі й моря. Саме в цих фрагментах твору віддзеркалюється думка письменника про духовну красу, про призначення людини. Тема відповідальності є однією з провідних у творі. Олдрідж наголошує на тому, що людина — творець своєї долі.

Тема.  Джон Бойн (народ. 1971). «Хлопчик у смугастій піжамі». Зображення Другої світової війни крізь долі дітей і дорослих. Теми нацизму та Голокосту в повісті 

Усе це сталося дуже давно й ніщо подібне більше не станеться. 

Не в наші дні й не в нашу історичну добу. 

Дж. Бойн









 ТЕМА: Друга світова війна в європейській поезії.
 К.І.Галчинський «Пісня про солдатів з Вестерплятте», «Лист із полону»  та А.Маргул-Шпербер «Про назву концтабору Бухенвальд»











Тема . Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). «Балада про вересовий трунок». Основний конфлікт балади (батько і син – король, свобода – рабство) . Утвердження духовної сили піктів, їхнього героїзму в захисті національних цінностей





Переглянь відео. Прослухай баладу.

Ф.Шіллер. Балада "Рукавичка"


Що таке людське життя? На попередньому уроці ми розмірковували над цим запитанням. У кожного з нас є свій власний життєвий досвід. Тому художній твір, з яким ми познайомимося на уроці, допоможе нам усвідомити, яку цінність слід надавати людському життю — як своєму, так і чужому. Тема зіткнення особистості з жорстоким світом знайшла своє відображення в баладі Ф. Шиллера «Рукавичка».

 





Балада "Король Лір та його дочки"

Сьогодні ми вирушаємо до неповторного та загадкового світу народних балад, дізнаємося багато цікавого про баладу як жанр фольклору та літератури, ознайомимося з жанровою специфікою балад. Також ми розпочнемо розмову про нещасного короля Ліра, який власноруч знищив особисте щастя. Чому так сталося в житті головного героя, у чому трагічність та невмирущість образу короля Ліра й чому ця балада така популярна, що передається від покоління до покоління, нам належить з'ясувати впродовж двох уроків, присвячених вивченню народної балади.


 




 

 













Контрольна робота за рік.



Запиши у зошит

Айзек Азімов "Ф

ах"     

Тема: Айзек Азімов «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства. Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини.

     Епіграф: Навіть час не обмежує письменника: він може блукати в мороці, що передував сотворінню світу, і змальовувати майбуття, яке бачить, мов сьогоднішній день.

                            (Я. Парандовський) 



             

Прочитати твір "Фах можно за посиланням тут

Запиши у зошит

1.    Словникова робота.
Фантастика (з грецької мистецтво уявляти) – специфічний метод художнього відтворення життя, в якому образ (обєкт, світ, подія) побудований за принципом надприродного, незвичайного, нереального, хоча він і не виключає повністю елементів дійсності. Фантастичні образи цілком залежать від уяви автора і є засобом вираження його думок, ідей, прагнень.
Науково-фантастична література – один із різновидів фантастики, що виник на межі ХІХ-ХХ ст. в епоху науково-технічної революції, та відрізняється  вищим рівнем науковості і меншою часткою елементів казковості, чарівності. Головне тут – використання досягнень науки, поєднання наукової гіпотези і нестримної уяви автора.
Основні теми науково-фантастичної літератури:
-   існування паралельних світів;
-   рух людини в часі ( політ у майбутнє, повернення у минуле );
-   подорож до зірок, інших планет;
-   зустріч з істотами з інших світів, планет, які ставляться до землян вороже
  або по-дружньому;
-   вторгнення біологічних роботів на Землю тощо.
Основні риси наукової фантастики:
-   осмислення  протиріч розвитку науки і техніки та їх впливу на суспільство;
-   нереальність художнього світу, образів, ситуацій;
-   опис вигаданих науково-технічних відкриттів;
-   художній прогноз майбутнього людини та всієї земної цивілізації.

 «Фах» аналіз твору 

Автор – Айзек Азімов 

Рік написання – 1957

 Головні герої “Фах”: Джордж Плейтен, Арманд Тревіліан, Хейлі Омейні (психолог), Інженеску Ладислас (історик), лікар Ллойд, лікар Зекері Антонеллі, лікар Сем Елленфорд, Інженеску Ладислас (історик-соціолог) 

Тема “Фах” — зображення моделі майбутнього суспільства, здобуття освіти та фаху

Мета А.Азімова: глибокі, ґрунтовні знання здатна дати тільки самоосвіта; щоб бути ерудованою людиною і правильно визначитися зі своїм професійним вибором, необхідно розвивати і вдосконалювати свої знання в різних напрямках й сферах життя. 

Ідея“Фах” Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей.  Довести, що глибокі знання дає тільки само-освіта; треба розвиватися в різних напрямках, щоб бути ерудованою людиною, правильно визначитися у своєму професійному виборі 

Жанр “Фах”: науково-фантастичне оповідання (повість: у творі йдеться про тривалий період із життя головного героя Джорджа Плейтена, події відбуваються в різних місцях, існує паралельна сюжетна лінія – лінія Тревеліяна) Місце дії — Земля. В оповіданні згадується єдина конкретна географічна назва — місто Сан-Франциско. Ні назви рідного міста Джорджа, ні місця перебування в Інтернаті автор не вказує. Та й те, що усе людство розмовляє однією мовою і проживає на півтори тисячі планет, вільно переміщається не лише на Землі, а й в космічному просторі, створює відчуття всеосяжності

Час подій. Описані події відбуваються в майбутньому, коли земляни почали успішно заселяти планети в усій Галактиці. Описані події — фантастичні (спосіб здобуття освіти, заселення інших планет, спілкування з інопланетянами). Автор використав наукові гіпотези про освоєння космосу, про програмування інтелекту, про необмежені можливості людини. Події твору відбуваються фактично трохи більше, ніж добу. Йдеться про незвичайний день — Перше травня, день Олімпіади. Але художньо час подовжено, оскільки у власних спогадах його переживає Джордж Плейтен — від Дня Читання до дня Олімпіади. Це період формування людини, здобуття нею знань, вибору життєвого шляху. Заселені планети, що згадуються в оповіданні: Діпорія, Новія, планети класу А Конфлікт твору. Людина і суспільство: чи має людина право на власний вибір життєвого шляху; стандартизована система освіти і здатність до творчого мислення окремої людини 

Назва «Фах» – це не лише освіта, професія людини, а ще і її справжнє покликання, талант, її людська сутність, призначення на землі.


                                              Дякую за роботу!!!!!









Книга Діани Вінн Джонс "Мандрівний замок Хаула" в мистецтві мультиплікації

Пригадайте!!!!!

 Прочитайте статтю підручника про роман "Мандрівний замок Хаула".

Остання книга цього навчального року: Корнелія Функе 
Читайте - це ціаво!
Дякую за увагу!

Діана Вінн Джонс . «Мандрівний замок Хаула».

Переглянь презентацію, спиши тема, ідея, чарівний світ твору.


Книга Діани Вінн Джонс - неповторний твір сучасної літератури

1. Прочитайте!

  Діана Вінн Джонс — одна з найяскравіших і самобутніх зірок на небосхилі сучасної літератури для юнацтва. Її письменницька «візитівка»— захопливий лабіринт чарівних паралельних світів, що пов’язані між собою магічними порталами. Невгамовна фантазія Джонс створила дивовижний усесвіт, у якому живуть добрі чаклуни й лихі відьми, хоробрі принци й підступні демони, мудрі феї та хижі дракони...

Майбутня письменниця народилася 16 серпня 1934 р. в передмісті Лондона в сім’ї вчителів. Під час Другої світової війни Джонси переїхали в провінцію. Батьки багато працювали, тож Діана й дві її молодші сестри мусили взяти на себе клопоти по господарству. Звісно, найважче велося старшій з дівчат.

У ті часи найкращим відпочинком Діана вважала читання, але не мала грошей, щоб купувати книжки. Це спонукало її вже в дванадцять років самотужки написати повість для сестер. Зовсім юною Діана сказала: «Я буду письменницею!». І обіцянки своєї дотримала...

Школу дівчина не любила, однак і проблем з оцінками не мала: виручала прекрасна пам’ять. Щоправда, за Діаною доволі міцно закріпилася слава хуліганки. Навчання в коледжі при Оксфордському університеті запам’яталося талановитій студентці Джонс захопливими лекціями професорів Дж. Толкіна, творця славнозвісного «Володаря перснів», та К. Льюїса, автора не менш знаменитих «Хронік Нарнії».

Згодом Діана вийшла заміж і народила трьох синів. Здавалося, на неї чекає доля домогосподарки... Проте мрія про літературну творчість не розвіялася: Джонс почала писати для своїх дітей. Відтак прийшло й широке визнання.

Неочікувано великий успіх у читачів і літературних критиків мала серія книжок Джонс про Крестомансі — найсильнішого чародія в усіх вимірах, який наглядає за використанням магії у Всесвіті.

У творах англійської письменниці панує атмосфера магії та казки, а їхні головні герої — діти, що потрапили у вир дивовижних пригод. Особливої популярності зажив роман «Мандрівний Замок Хаула». У ньому Джонс розповіла історію дівчини Софі, яка живе у світі, де чародійство — цілком буденне явище. Відчинивши двері Мандрівного Замку, читач разом з героїнею розкриє таємницю її закляття, дізнається, хто такий вогненний демон і чому Відьма Пустирищ полює на Хаула...

Твори Джонс написано переважно в жанрі фентезі.

Д.В. Джонс — авторка понад сорока книжок, перекладених сімнадцятьма мовами. Деякі з її творів стали сюжетами для популярних мультиплікаційних стрічок. Вражає список світових літературних нагород і номінацій письменниці, найпрестижніша серед яких — Всесвітня премія фентезі.

4. Прослухайте і перегляньте!

Прочитати твір скорочено можно тут.

6. Прочитай!

Книга «Мандрівний Замок Хаула» – одна із найпопулярніших у творчості англійської письменниці Діани Вінн Джонс (1934–2011). Звичайно, що цьому сприяла вдала однойменна екранізація Хаяо Міядзакі (2004 р.). Красива анімація в поєднанні з цікавим сюжетом і містичними персонажами зробила фільм справді казковою сумішшю.Перед нами історія старшої сестри Софі, яка живе в чарівній країні Інгарії. Одразу авторкою переосмислюється традиційний сюжет про Попелюшку. Зла мачуха – зовсім не зла, а явно невизначена в житті мила жіночка. Дві інші сестри теж люблять Софі, але після смерті батька вона змушена тяжко працювати у капелюшному магазині, поки добра мачуха мило розважається у місті. Врешті-решт юна Софі допрацьовується до того, що починає відчувати себе старою. Аж ось приходить зла Відьма Пустирищ, яка, сплутавши її з іншою сестрою, матеріалізує це відчуття. Вона перетворює Софі на 90-річну бабусю. Стара дівчина вирушає у мандри і потрапляє в чарівний Замок Хаула.

Головний персонаж роману чарівник Хаул, за чутками, поїдає дівочі серця. Це молодий хлопець-серцеїд, який любить стояти перед дзеркалом. Саме через цей образ показано своєрідне розвінчання магічного пафосу. З кожним розділом все більше розумієш, що таких харизматичних, обдарованих і страшенно лінивих Хаулів у повсякденному житті можна зустріти чимало, щоправда без Мандрівних Замків. До того ж, Хаул – представник саме нашого світу, що в романі є паралеллю тій іншій, чарівній дійсності. Нерозривно пов’язаний з Хаулом вогненний демон Кальцифер, який керує Мандрівним замком. Щодо самого Замку (а це другий важливий образ), то він мандрує не лише в одному просторі, а й постає порталом між різними містами, ба навіть світами. Тема переплітання різних реальностей достатньо поширена в англійських письменників, хоча використовують вони її кожен по-своєму. Зокрема, в цьому романі це постійно мігруючий Замок, який в інших містах стоїть на місці. І разом з ним постійно мігруючий Хаул, що у кожній дійсності має інше ім’я та іншу іпостась. Такий собі містичний Протей, який любить фарбувати волосся.

А що старша сестра Софі? Саме вона, зрештою, своєю впертістю і любов’ю рятує життя і Хаулу, і Кальциферу, заодно знову стає молодою.

Розгляньте і подумайте, чому так погруповані герої роману?

👈Головна героїня Софі






“Мандрівний замок Хаула” аналіз 

Автор – Діана Вінн Джонс
Рік видання: 1986 
Жанр твору – фантастичний роман
Тема: Вражаючі пригоди дівчинки; дивовижні відкриття у чарівному світі. Пошук шляху до повернення власного «я», боротьба зі злом на цьому шляху.
Ідея: Попри усі складнощі життя кохання усе одно переможе; Віддавайте усе тепло та турботу навколишньому світу. Віра людини в свої сили, впевненість у правильності дій, підтримка оточуючих дозволяють здійснити неможливе.
“Мандрівний замок Хаула” головні герої: 
Софі Хаттер — дівчина 18 років, капелюшниця з містечка Маркет-Чиппінг, найстарша з трьох сестер, яку Відьма Пустирищ перетворила на старезну бабусю.
Летті — дівчина 17-ти років, рідна сестра Софі.
Фанні Хаттер — мачуха Софі.
Марта — донька Фанні, наймолодша і найкмітливіша з трьох сестер.
Хаул — загадковий чарівник з дивною репутацією, що живе у Мандрівному Замку.
Майкл — 15-річний учень і помічник Хаула, що живе з ним в Мандрівному Замку.
Кальцифер — вогняний демон, що живе в замку Хаула й приводить його в рух; має таємну угоду з Хаулом, яку прагне розірвати з допомогою Софі.
Відьма Пустирищ — зла відьма, яка перетворила Софі на стару бабцю.
Опудало,
Хінн,
Мадам Саліман,
король,
міс Ангоріан.
“Мандрівний замок Хаула” композиція 
Експозиція – розповідь про сім’ю Хаттер;
зав’язка – перетворення Софі на стару бабцю, її рішення залишити крамничку;
розвиток дії – перебування Софі у Мандрівному замку, пошуки Хаулом принца, боротьба з Відьмою Пустирищ, намагання розірвати зв’язок Хаула і Кальцифера тощо;
кульмінація – битва Хаула з Відьмою Пустирищ;
розв’язка – зняття закляття з Софі Роман має назву «Мандрівний замок Хаула», тому що саме мандрівний замок чарівника Хаула є одним із головних героїв роману, тому що це не звичайний будинок, а жива істота, яка бродить околицями Маркет-Чіппінгу, проявляє свій характер, коли утікає від старенької бабці. Такий будиночок відомого мага нагадує традиційний образ хатинки на курячих ніжках у народних казках. Але цей образ зовсім не звичний для казки, адже він суттєво відрізняється від традиційного уявлення про те, де повинен жити відьмак).
“Мандрівний замок Хаула” сюжет
У романі «Мандрівний Замок Хаула» одночасно співіснують декілька паралельних світів, у яких вільно рухаються мешканці Мандрівного Замку чарівника Хаула. За допомогою дверної ручки, яка повертається в різних напрямках, позначених кольорами, можна швидко переміщатися в просторово-часових площинах.   Основна дія роману відбувається у місті Маркет-Чіппінгу. Головна героїня   Софі Хаттер є дуже доброю та працьовитою дівчиною. Після смерті матері батько одружився вдруге. Але мачуха виявилася доброю жінкою. Фанні народила в новому шлюбі доньку Марту, яку сестри приймають як рідну сестру у своє тепле сімейне коло.  Всі  три сестри не ворогують, а дружать між собою. Після смерті батька Фанні вирішила відправити дівчаток навчатися різних ремесел: Марту віддали на навчання до чаклунки Аннабель Ферфакс, Летті – до кондитерської, а Софі залишилася працювати в крамниці дамських капелюшків, що утримувала її мачуха Фанні. Дівчата мусять самі заробляти собі на життя, боротися зі скрутою та самотністю. І разом з тим довкола них панує чарівна атмосфера. Господар Мандрівного Замку Хаул створив чимало легенд про себе і свій будинок. Так, у місті люди вірили, що ніби Хаул закохує в себе дівчат, заманює їх у замок, а потім «з’їдає» їхні серця. На Софі розгнівалася Відьма Пустирищ, перетворивши її на стару жінку. Не знаючи, як зняти прокляття злої чаклунки, Софі вирушає до Мандрівного Замку, маючи надію на диво. Хаул кидає всі свої сили на знищення злої чаклунки й перемагає її. А разом із Софі вони перемагають і вогняного демона. Софі ж рятує життя Хаула.    Роман має щасливий фінал. Справжня любов долає чаклунство, добро перемагає зло, сімейна й дружня підтримка надає впевненості, герої винагороджуються за свої чесноти й досягають щастя.

         



Персонажі, як і події - це взаємодія різних світів:  чарівного і реального. Детальніше розберемо наступного тижня. Пропоную по вивченому пройти тест тут( буде відкритоо пізніше)                    

Дякую за увагу!

Виконай контрольний тест за темою "Світова новела"





Рюноске Акутаґава "Павутинка"


Втілення ідеї про моральну справедливість у новелі "Павутинка" . Філософський зміст твору. Підтекст.

У цьому світі є тільки одна річ, перед якою належиться

схілятися, це - геній, і одна річ, перед якою слід упасти на

коліна, - це доброта.  (В. Гюго)

1. Запишіть тему та епіграф уроку!

2. Запрошую у світ Японії! Ознайомтесь!

Однією з особливостей японської культури є її тривалий розвиток в ізоляції (політика сакоку - закриття країни) аж до середини XIX ст - початку періоду Мейдзі. 


На культуру і менталітет японців великий вплив справило острівне положення країни, а також стихійні лиха (землетруси, тайфуни, цунамі), що знайшло відображення в ставленні японців до природи як до живої істоти - традиційна релігія синто. Поряд з синто співіснує буддизм, а також конфуціанська мораль. Вміння захоплюватися миттєвою красою природи, є особливістю національного характеру, і знайшло втілення в багатьох видах мистецтва Японії.












Не можна уявити Японію без прекрасних краєвидів, а також без незвичайної національної східної музики.

Пропоную пересвідчитись в цьому.

Перегляньте!


Відомості з біографії  Рюноске  Акутаґави.
Батько був торговець молоком, мав у власності пасовище на окраїні Токіо. Мати належала до сім’ї Акутагава, в якій пізніше виховувався знаменитий письменник: звідси і прізвище.. Рюноске народився, коли батькові було 42, а матері — 33роки. Дотримуючись старовинного звичаю, батьки зробили вигляд, ніби хлопчика їм підкинули, та віддали його на виховання в сім’ю старшої сестри матері, котра хоч і була одружена, але дітей не мала. Все це було зроблено з забобонних суджень, тому що в Японії вважається не дуже доброю прикметою, коли батькам новонародженої дитини більше тридцяти років.                                                                                                                                    
У 1910 р. Акутагава закінчив токійську муніципальну середню школу в числі кращих і, вирішивши вичати англійську літературу, вступив у Перший коледж на літературне відделення.                                                                                                                    
У 1913 р. Акутагава закінчує коледж і вступає на англійське відділення Токійського університету. Післе закінчення університету в грудні 1916 р. Акутагава отримує посаду викладача англійської мови у Військово-морській школі. Про своє життя в ці роки пізніше він напише в циклі новел про вчителя Ясукіті — чесного, але легковажного чоловіка, котрий попадав в різні забавні історії.                                      Про свою викладацьку діяльність говорив: «Як тільки я бачив обличчя учнів, як відразу ж мене охоплює нудьга, і тут вже ничого не поробиш. Але я миттєво оживаю, коли переді мною папір, книги, перо…».                                                                  
Але це одночасно були і самі плідні роки в його житті — за дев’ять місяців він створив близько двадцяти новел.

                                                                                               "Павутинка" (1917)
                                                                                            Історія створення       

  Новела «Павутинка» уперше була надрукована в журналі «Червоний птах», який видавала група японських письменників у 1918-1936 pp.спеціально для дітей з метою розвитку їхньої моралі й талантів. Рюноске Акутаґава прагнув у цьому творі бути зрозумілим дітям і водночас хотів утілити глибокий моральний зміст у довершеній формі.                          

Коментарі, які допоможуть зрозуміти зміст новели "Павутинка".
Словникова робота
Хто такий Будда?
 Будда - основоположник релігії буддизму; духовний учитель, здатний вивести душі із кола страждань.
Буддизм  є однією з провідних світових релігій. Особливого поширення він набув у країнах Сходу. Засновник і головний об’єкт поклоніння в буддизмі — принц Гаутама Сіддхартха, який, згідно з оповідями, жив у 563—483 рр. до н.е. За легендою, у віці тридцяти п’яти років Гаутама досяг просвітління й докорінно змінив своє життя.
Послідовники назвали принца Буддою, що в перекладі означає «просвітлений», «пробуджений». Мета буддистів — досягнути духовного просвітління, позбавившись страху, невігластва, егоїзму, лінощів, заздрощів, жадібності та інших вад.
Річка Сандзунокава (Сандзу) - Річка Трьох Доріг - в японській народній традиції річка, яка розділяє світ живих та світ мертвих. Згідно з буддійською релігією через цю річку переправляються на той світ душі померлих, вони повинні пройти
маленьким вузьким горбатим мостом. Той, хто прожив неправедне життя, не зможе перейти міст і потрапить до пекла.
Біоскоп - коробка, в один кінець вузької частини якої вставлялись картинки, що оберталися на стрижні; в другому кінці коробки було віконце, в яке дивились на картинки, що рухались (ми це називаємо калейдоскопом)
Одна  рі – міра довжини 3,9 км
Криваве озеро - загадкова водойма, що розташоване в японському місті Беппу. Вода в ній, особливо за негоди набуває містичного яскраво-червоного кольору, що спричинило виникнення навколо неї безлічі легенд.
Голкова гора (Шпиляста гора) - за японською міфологією, гора в пеклі, з якої скидають грішників у озеро киплячої крові. Гора розташована в центрі світу - там, де проходить його вісь.
  Журавлик — символ процвітання, удачі й довголіття; птахи й метелики — символ любовних почуттів і щастя; апельсин — продовження роду; вишня — ніжності й неповторності життя; бамбук — стійкості й мужності.
Лотосове (небесне) озеро - так в буддизмі розуміли рай. На західному небі, в лотосовому раю, розташоване лотосове озеро, де сидить Будда. Кожний лотос, що росте на цьому озері, співвідноситься з душею померлої людини.
Лотос – рослина, традиційний  символ чистоти. Народжується в мутній болотяній воді, однак з’являється на світ незаплямованою і чистою. Лотос уважається в Японії священною квіткою, пов’‎язаною з буддизмом. Лотос символізує саме вчення Будди, утілюючи досконалість, мудрість, духовну чистоту, прагнення до моральної довершеності й просвітлення. Ця квітка нагадує про те, що в якому б середовищі не народилася людина й де б не перебувала, вона здатна досягти високого ідеалу. Адже лотос починає зростання на дні озера в бруді й воді. Він повільно росте вгору, а коли виходить на поверхню озера, перетворюється на чудову квітку.
Тому ще одне символічне значення лотоса — це перемога краси й чистоти над брудом життя. Та чи кожен може здобути цю перемогу?

І що потрібно для цієї перемоги? Про це варто поміркувати, читаючи новелу «Павутинка».
3. Прочитайте твір Р. Акутагави "Павутинка"https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=611 
або прослухайте .Аудіокнига:

5.  Запишіть в зошит!

Притча — це невелика повчальна історія, що в

символічній формі передає глибоку мудрість.

Підтекст — прихований, внутрішній зміст

висловлювання.

7. Пригадайте і дайте усно відповіді на питання!

- Як описує Акутагава Рай?
- Хто такий Кандата, і чому він потрапив до пекла?
- Чому Будда вирішив врятувати розбійника?  Як він це зробив?
- Знайдіть опис Пекла?
- Як намагався врятуватися Кандата? 
- Чому він так і залишився у Пеклі?
-  У чому прихований зміст (підтекст) новели?
- Як ви тепер розумієте слова Віктора Гюго, які стали епіграфом до уроку?
8. Прочитайте довідник та розгляньте модель світу в новелі Р. Акутагави  
 Довідник до твору
1. Ідея новели – утвердження моральної справедливісті.
2. Філософський зміст – питання добра й зла, життя й смерті, удосконалення людського «я». Людина завжди має пам’ятати, що за будь-яких обставин вона несе відповідальність за все добро і зло, здійснене нею протягом життя. Вона народжується для того, щоб зробити певний вибір у своєму житті і тому повинна прагнути духовної краси, досконалості. Хоч в якому б середовищі перебувала людина, вона має бути духовно чистою. Це заклик підніматися вгору – до світла, досконалості, духовного багатства
3. Підтекст твору (прихований зміст) – показано безмежний людський егоїзм, який є насправді страшним злом. Людина завжди має пам’ятати, що за будь-яких обставин вона несе відповідальність за добрі або погані вчинки.
4. Художні образи новели: Будда - Бог, дає життя, вершить суд, карає, дає можливість виправитись, надає допомогу, неземне створіння. Тільки за одну добру справу Будда хоче полегшити долю грішника.
Кандата – людина, яка вчинила багато злочинів: убивав, грабував, підпалював, але все ж на його рахунку знайшлась одна добра справа: він врятував павучка. Потрапивши в Пекло, Кандата неймовірно страждає і прагне потрапити до Раю завдяки павутинці, яку спустив Будда. Але герой залишився безмежним егоїстом, він немає співчуття до інших грішників. Через алегоричний образ Кандати виражено повчання: «егоїзм губить людину".



Отже, в зошиті повинно бути записано тема та епіграф уроку, визначення притча та підтекст.



Г.Дж. Уеллс «Чарівна крамниця»Видатний англійський фантаст Г.Дж. Уеллс. Точка зору дорослого і дитини в новелі «Чарівна крамниця».











Для настрою замість вступу!😉💥


Про автора новели "Чарівна крамниця"

Герберт Уеллс народився в сім'ї небагатого лондонського комерсанта, який швидко розорився й загинув. Щоб підтримати родину, яка після батькової смерті залишилася без годувальника, Герберт дуже рано почав працювати. Бажання вирватися зі злиднів приводить його на навчання в університет. Талановитого юнака чекає блискуча кар'єра фізіолога. Проте Уеллс віддає перевагу літературі й починає писати художні твори.
Герберт Уеллс - автор великої кількості романів (найвідоміші - «Машина часу», «Людина-невидимка», «Війна світів», «Перші люди на Місяці»), оповідань - загалом близько 110, а ще - наукових праць з хімії, біології, педагогіки - їх близько 500. Як бачимо, це була надзвичайно активна й багатогранна творча людина, яка вміла організовувати свій час і в усьому досягати відчутних результатів. Герберт Уеллс увійшов у літературу як автор науково-фантастичних творів на соціальні теми. Залюблений у науку, Уеллс розповідає про дивовижні пригоди, які трапляються з людьми на Землі або на інших планетах у близькому чи далекому майбутньому. Він широко використовує популярні на початку XX ст. наукові гіпотези. Деякі з них справдилися, реалізацію інших, можливо, спостерігатимуть покоління, які прийдуть після нас. Разом з тим, Герберт Уеллс пише оповідання, які не спираються на науку, а дозволяють розквітнути людській уяві та фантазіям. В результаті в оповіді стирається тонка межа, що відокремлює реальний світ та людське уявлення про нього.    
        Передбачення Уеллсаякі здійснилися                                                                                                                         




Більше дізнатись  про Г. Уеллса можна, переглянувши відео:


 Про що йдеться у новелі  "Чарівна крамниця"?

  Всі ми виростаємо на казках і всьому житті, що залишилося, чекаємо дива. Від нашого сприйняття світу залежить, відбудеться воно чи ні. Герберт Уеллс у новелі “Чарівна крамниця” показав нам, як по-різному діти й дорослі бачать і сприймають світ. Доторкнутися до чарівництва вдається не всім, тому що людині необхідна нестримна фантазія, воля від земних турбот і твердого реалізму. Такий погляд на життя зберігають діти (хоча не всі), а дорослі, може, і хотіли б, але не можуть. Уеллс показав нам, що батько Джипа ладен був повірити в дива, але тривога за хлопчика знищила відчуття чарівництва, що пробуджувалось в його душі.
         В тексті можуть трапитись незнайомі слова! Ознайомтесь!👇


Прочитайте або  прослухайте твір! 
         Раджу прочитати книгу з ілюстраціями!

або 




                         Дайте усно відповіді на питання!



Зверніть увагу на цитати!

Джип — звичайний хлопчик, тому що:   Побачивши незвичайну вітрину, взяв батька за палець і потяг до неї.  У нього очі розбіглися, побачивши таку кількість чарівних речей.   У звичайній крамниці він відразу поспішав до прилавку.   Джип був дуже схвильований; дивлячись на чари, щиро захоплювався.   Радіє олов’яним солдатикам, грається ними.
Джип — вихований хлопчик. Він довірливо і чемно звертався до продавця. А побачивши таку кількість іграшок був стриманим і не набридав благанням купити щось. «Хлопчик говорив дуже мало, але очі його були промовисті. Багатозначними були і його руки, що тримали біля грудей покупки. Джип стояв невимовно схвильований». Повернувшись додому, Джип не перестає вірити в дива, і тішиться отриманим подарункам. «Він не був наляканий, не був розгублений; його просто страшенно тішило те, як минув день …» Краса внутрішнього світу Джипа безмежна. Він не лише сам вірить у дива, а й може дарувати їх іншим.  
Саме Джип є головним героєм, адже завдяки йому: крамниця перестала бути міражем, і батько побачив чари, в які давно перестав вірити. «Чарівна крамниця» характеристика продавця — Він був «дивний, блідий, темноволосий чоловік», мав вуха різного розміру, підборіддя, як носок черевика». — «Дістав у себе з голови скляну кульку». — У продавця в роті появляється то клубок, то кулька, а прейскурант він дістав із-за щоки. — Він, наче фокусник, потримав над вогнем палець, і той перетворився на паличку червоного сургучу. — Перетворився на кролика, тобто продавець робив усе, щоб підтвердити, що це «справжня чарівна крамниця».
 Батько — це дорослий, який перстав вірити в дива. Він і не думав, що в крамниці може бути стільки чарівних речей. І до всіх чарів він відноситься з недовірою. Це реаліст, який втратив спроможність бачити дива.


Визначте сюжетні елементи композиційної 
будови оповідання та завершіть схему ( в зошиті можна використовувати різні кольори😉)



Підказка!

                 Підсумуємо! Дайте усно відповіді на питання.
1.Поміркуйте і визначте реальне та фантастичне (чарівне) у творі.
3.Продемонструйте застосування автором антитези "хороший- поганий".
4.Охарактеризуйте образ продавця крамниці.
5.Події, які розгортаються у творі, - це фокуси чи магіяХто в оповіданні здатен дати відповідь на це запитання
Чому?
6.Випишіть  приклади використання художньої деталі.

7.Літературознавці стверджуютьщо оповідання має відкритий фіналЧи згодні ви з ними? Чому?










О. Генрі – майстер новели. Моральні цінності в новелі «Дари волхвів». Біблійні мотиви у творі, художні деталі

Для повторення!

- Чому твір називається "Дари волхвів"? Пригадай!
Біблійний сюжет👇



Тут сховані відповіді для перевірки виконаного завдання!

Ти молодець, що виконав завдання!👍👏✌ 
Час перевірити!

Правильні відповіді:

Дякую за цікавість до літератури!
До зустрічі!

тест

Діана ВіннДжонс "Мандрівний замок Хаула"




Фентезі як жанр літератури

А.Азімов "Фах"

Виконай тест (натисни тут)







       Р.Акутагава "Павутинка"

Виконайте тест (відкрити тут)






Г.Уеллс "Чарівна крамниця"





О.Генрі "Останній листок"










Літературний детектив




А.Конан Дойл "Пістрява стрічка", "Спілка рудих"











Е.По "Золотий жук"









О.Грін "Пурпурові вітрила"






                                                       Вальтер Скотт

                                           Біографія письменника читати 

                                                     Переглянути відео 

                                   


Немає коментарів:

Дописати коментар